Nikiszowiec – skarb Górnego Śląska

nik

Wycieczki po tak pięknej krainie, jaką jest Górny Śląsk, mogą każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Nie brak tu ciekawych budowli oraz zabytków techniki, w gronie których miejsce szczególne zajmują osiedla robotnicze. Na które z nich warto zwrócić uwagę? Na katowickie osiedle Nikiszowiec, które stało się nie tylko wizytówką Katowic, ale i jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Górnego Śląska. Na jakie atrakcje mogą liczyć ci turyści, którzy postanowią zwiedzić to osiedle?

Nikiszowiec to wyjątkowe osiedle robotnicze, które może się pochwalić ciekawym układem urbanistycznym oraz wspaniałymi familokami z czerwonej cegły. Zielone podwórka, malownicze uliczki oraz obiekty, które służyły wszystkim mieszkańcom osiedla – oto atrakcje, które do dziś wzbudzają zachwyt. Samo osiedle jest cennym przykładem architektury z lat 1908-1912. Zbudowane dla pracowników kopalni „Giesche”, składa się z dziewięciu bloków, budowanych w taki sposób, by nie zabrakło miejsca na zielone podwórka.

Gmach poczty, dawny magiel (dziś służący jako muzeum) oraz kościół św. Anny – oto atrakcje, dzięki którym spacer po Nikiszowcu staje się jeszcze ciekawszy. Na terenie tego osiedla znajduje się również pasaż handlowy, kuszący m. in. słynną piekarnią oraz zakładem fotograficznym, którym od stu lat kierują przedstawiciele tej samej rodziny. Wszystko to sprawia, że na Nikiszowcu panuje wyjątkowa atmosfera, a spacer po tej części Katowic będzie dla każdego miłośnika architektury wyjątkowym przeżyciem.