Informacje Podróże Turystyka

Leskie atrakcje: Galeria Synagoga

Kto w czasie wycieczki w Bieszczady odwiedzi Lesko, ten z pewnością żałować nie będzie. To wspaniałe miasto, na terenie którego z cennymi zabytkami można się spotkać niemal na każdym kroku. Jedną z tych atrakcji, obok których w trakcie spaceru po mieście z pewnością warto się zatrzymać, jest synagoga. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu? Z jakich względów obiekt ten cieszy się tak wielkim zainteresowaniem ze strony turystów?

Lesko to jeden z ciekawszych ośrodków miejskich w Bieszczadach, a w jego dziejach nie brak ważnych wydarzeń. Wiadomo, że istotny wpływ na rozwój tutejszej gospodarki miała społeczność żydowska, obecna tu niemal od samego początku istnienia miasta. Pozostało po niej sporo pamiątek, przy czym tą najważniejsza jest synagoga pochodząca z początku XVII stulecia. To wyjątkowy zabytek, obok którego nie można przejść obojętnie. Wzniesiona z rzecznych otoczaków, służyła leskiej gminie żydowskiej aż do wybuchu II wojny światowej. Niestety, wojenne zniszczenia sprawiły, że we wnętrzu synagogi zachowało się niewiele pamiątek po dawnych użytkownikach.

Dzięki przeprowadzonym po wojnie pracom, zabytek ten udało się uchronić przed zniszczeniem, a jednocześnie dostosować go do nowej roli. Dziś synagoga w Leski świetnie radzi sobie jako galeria sztuki, w której wystawiane są prace miejscowych artystów. To ciekawe miejsce, które na planie Leska odgrywa istotną rolę i któremu w czasie wycieczki po bieszczadzkich miejscowościach z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.