Koptyjskie zabytki egipskiej stolicy

egipt

Egipt to wyjątkowe państwo, które przyciąga miłośników kultury, sztuki i historii z całego świata. Urlop w tym kraju może się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Na jakich atrakcjach warto tu skupić uwagę?

Z pewnością ciekawym punktem w programie wycieczki po Egipcie będzie Kair – stolica państwa oraz miasto, którym interesuje się niejedno biuro podróży. Kair zachwyca licznymi zabytkami z najdawniejszych okresów, przy czym ciekawą grupę stanowią tu pamiątki koptyjskie. Gdzie ich szukać? W gronie koptyjskich zabytków, z których tak dumny jest Egipt, wyróżnia się „Zawieszony” kościół Marii Panny. Świątynia ta wspiera się na belkach, które ułożono pomiędzy basztami dawnej rzymskiej bramy wodnej, zatem jego nazwa idealnie oddaje charakter budowli. Sama świątynia jest cennym zabytkiem z VII wieku.

Długa historia, ciekawy wygląd oraz nietypowa forma – oto czynniki, dzięki którym „Zawieszony” kościół stał się jednym z najważniejszych zabytków w Kairze. W czasie wycieczki po tym mieście warto też zajrzeć do kościoła Abu Sardża, który powstał w VI wieku. Ozdobiony freskami z VIII wieku, bez wątpienia jest jednym z najwspanialszych zabytków sakralnych świata. Turystów zwiedzających Egipt fascynuje też kairski kościół św. Barbary z VII stulecia, w którym znajdują się relikwie tej świętej. A co z innymi wyznaniami? W tym gronie wyróżnia się synagoga Bena Ezry, z której miejscowi Żydzi korzystali już najprawdopodobniej w IX wieku. Dziś jest to najstarsza synagoga w Egipcie, choć warto pamiętać, iż świątynię tą wznoszono z przeznaczeniem na koptyjski kościół.