Baligród: cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny

kosciol

Baligród jest miejscowością o ciekawej, a jednocześnie bardzo trudnej historii. Jednym z tych obiektów, które przypominają nam o jego dziejach, jest cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu? Dlaczego w czasie wycieczki po bieszczadzkich miejscowościach warto poświęcić tej świątyni swój czas?

Cerkiew w Baligrodzie to ciekawy zabytek oraz świadek wyjątkowo trudnej historii tej miejscowości. Wzniesiona tuż przy baligrodzkim rynku, jest pewnie drugą cerkwią stojącą w tym miejscu. Poprzednia cerkiew, ufundowana jeszcze przez Balów, została zniszczona przez pożar pod koniec XVIII wieku. W jej miejscu w latach 20-tych XIX stulecia wzniesiono obecną cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Jej fundatorem był Onufry Karsznicki – ówczesny właściciel Baligrodu i okolicznych włości. Prace związane z wystrojem wnętrza cerkwi trwały jeszcze dość długo. Niestety, już wkrótce sporo strat przyniosły działania wojenne, tragicznym okresem dla cerkwi okazał się też czas II wojny światowej oraz konfliktu polsko-ukraińskiego, toczącego się do 1947 roku.

Jego skutkiem było poważne zniszczenie cerkwi oraz utrata jej cennego wyposażenia. Dopiero od kilku lat cerkiew ta jest odpowiednio chroniona, a dzięki pracy miejscowych społeczników, udało się ją przystosować do potrzeb turystów. Dziś zabytek ten jest jedną z największych atrakcji, jakimi może nas oczarować Baligród. Z pewnością jest to jeden z tych świadków historii, którym w czasie wycieczki w Bieszczady warto poświęcić nieco więcej uwagi.