Najpiękniejsze budowle drewniane Podkarpacia

kosciol

Podkarpacie jest regionem wyjątkowym, a wycieczki po jego terenie mogą się dla każdego z nas stać wyjątkową przygodą. Tu z historią można spotkać się niemal na każdym kroku, a o mieszkańcach podkarpackich wsi oraz o władających nimi rodach wciąż przypominają nam wspaniałe zabytki architektury drewnianej. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po tej części kraju?

W gronie tych budowli z drewna, z których Podkarpacie może być bardzo dumne, znajduje się pałacyk Myśliwski w Julinie. To ciekawa pamiątka z czasów Alfreda Potockiego, która do dziś robi ogromne wrażenie na zwiedzających. Z ciekawymi budowlami można się też spotkać w skansenach. Najważniejszym parkiem etnograficznym jest tu park w Sanoku, warto jednak poświęcić nieco uwagi ciekawej placówce muzealnej, czekającej w niewielkiej Markowej koło Łańcuta.

Podkarpacie kojarzone jest też z tak cennymi zabytkami, jakimi są drewniane cerkwie. Jest ich wiele, a każda z nich może zaskoczyć zwiedzających wyjątkową cechą. Którym perełkom architektury sakralnej warto się uważniej przyjrzeć? Z pewnością wielkie wrażenie na zwiedzających zrobi cerkiew w Roztoce, uznawana za jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w rejonie Birczy. Nietypową formą oraz piękną okolicą zachwyca też zespół cerkiewny w Dobrej Szlacheckiej, będący z kolei jednym z cenniejszych obiektów w rejonie Sanoka. Ulucz, Turzańsk, Komańcza, Radróż, Smolnik oraz Haczów – oto kolejne miejscowości, które dla miłośników sztuki cerkiewnej staną się ważnym punktem w programie wycieczki. To wyjątkowe zabytki, obok których nie można przejść obojętnie.