Ślemień: co warto zobaczyć?

slemien

Ślemień to ciekawa miejscowość, do której w czasie wycieczki po Ziemi Żywieckiej z pewnością warto zajrzeć. Jakie atrakcje czekają tutaj na gości? Oto obiekty, którym turyści najchętniej poświęcają swój czas w tym miejscu.

W ścisłym centrum miejscowości wznosi się kościół Narodzenia Św. Jana Chrzciciela. Jest to ciekawy zabytek z XIX wieku, w którego wnętrzu umieszczono cenny obraz Św. Jana Chrzciciela. Znanym i chętnie odwiedzanym przez turystów zabytkiem sakralnym jest tu również Sanktuarium na Jasnej Górce, będące ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym dla wiernych w rejonu Żywca. Głównym przedmiotem kultur jest tu obraz Matki Bożej Częstochowskiej, będący XIX-wieczną kopią obrazu znajdującego się na Jasnej Górze w Częstochowie. W sanktuarium tym na uwagę zasługuje również obraz Matki Bożej Dobrej Rady oraz piękne sklepienie, które ozdobiono malowidłami przedstawiającymi najważniejsze sceny z życia Maryi.

Ślemień to nie tylko zabytki sakralne, ale i cenne skarby drewnianej architektury. W czasie wycieczki po tej miejscowości koniecznie trzeba zajrzeć do tutejszego Etnoparku. Ten niewielki skansen ma się czym pochwalić, a wizyta na jego terenie każdemu turyście dostarczy niezapomnianych wrażeń. Na miłośników architektury czekają tu takie atrakcje, jak chaty pochodzące z Korbielowa i Rychwałdu. Nie brak tu również budynków gospodarczych, które jeszcze nie tak dawno można było podziwiać w wielu wsiach leżących w najbliższej okolicy Żywca. Dziś są one cennymi zabytkami, nad którymi warto roztoczyć należytą opiekę.